inwestycjalokalizacjaLOKALE USŁUGOWEofertaaktualnoścideweloper
kontakt

Lofty de Girarda

Lofty de Girarda to nowoczesny i oryginalny projekt mieszkaniowy zrealizowany w budynku dawnej przędzalni lnu w centrum Żyrardowa.

Zrealizowany w autentycznym budynku przemysłowym z początku XX wieku, projekt w pełni wykorzystuje atuty industrialnej architektury. Ściany z cegły, wysokie na 4,5 m wnętrza oraz bardzo duże okna decydują o niepowtarzalnym charakterze budynku. W ramach adaptacji budynek wyposażono w nowoczesną infrastrukturę, dbając przy tym o zachowanie jej stylu.

Mieszkania

W budynku Nowej Przędzalni lnu powstało 178 loftów o powierzchni od 30 do 100m2 oraz 30 ekskluzywnych penthousów.

W częściach dziennych loftów zachowano pełną wysokość kondygnacji (4,50m), dając poczucie przestronności nawet w najmniejszych mieszkaniach. Duże okna wpuszczają do środka jasne światło. Nad kuchnią i łazienką powstały natomiast antresole, które mogą stać się w pełni użytkowymi sypialniami lub pokojami pracy.

Każdy loft może być wykończony w indywidualny sposób, nadający mu oryginalny i wyjątkowy charakter.

Bezpośrednie otoczenie

Inwestycja zlokalizowana jest w centrum Żyrardowa w obrębie rewitalizowanego obszaru pomiędzy ulicami 1 Maja i Nowy Świat.

W bezpośrednim otoczeniu Loftów de Girarda znajduje się – utrzymany w poprzemysłowym klimacie – pasaż handlowo-usługowy, w obrębie którego funkcjonują sklepy i restauracje, a także poczta i klubik malucha.

W promieniu 500m znajdują się również

  • sklepy Carrefour i Lidl
  • przychodnia i kilka aptek
  • szkoły podstawowe i przedszkola

W Galerii de Girarda - zlokalizowanej na parterze budynku - powstaną kolejne lokale handlowe i usługowe (sprawdź ofertę sprzedaży/najmu powierzchni)

Historia budynku

Żyrardowska przędzalnia lnu powstała w 1913 roku. Był to jeden z najnowocześniejszych budynków Zakładów Lniarskich i jeden z pierwszych na świecie wykonany w konstrukcji żelbetowej, przystosowany do obciążeń powstałych w wyniku pracy kilku tysięcy wrzecion.

W owych czasach był to największy obiekt w mieście, symbol statusu zakładów lniarskich. Ogromne wrażenie robił ogród na dachu. Od początku monumentalna, górująca nad miastem budowla była dumą i wizytówką Żyrardowa, umieszczaną na rycinach i fotografiach. Przędzalnia szczęśliwie przetrwała obie wojny, choć podczas I Wojny Światowej tylko zbieg okoliczności uratował budynek przed obróceniem w ruinę. Wycofujące się wojska rosyjskie umieściły w budynku materiały wybuchowe i odpaliły lonty. Jednak pęd powietrza, powstały w wyniku wysadzenia sąsiednich hal fabrycznych zadusił lonty i ładunki nie eksplodowały.

Produkcja lnu trwała z drobnymi przerwami (okres międzywojenny i II Wojna Światowa) do końca lat 90–tych XX wieku. Zakłady Lniarskie Polski Len były największą fabryką lnu w Europie aż do początku lat 90’.

Co to są lofty?

Loft to stylowe mieszkanie w starym, pofabryczym budynku. Jego charakterystyczną cechą jest połączenie industrializmu i nowoczesności. Typowe dla loftów są widoczne elementy fabrycznych ścian i instalacji, a także wysokie sufity, nadające pomieszczeniom przestronności.

Początkowo, lofty cieszyły się popularnością wśród amerykańskich artystów, szukających przestronnych przestrzeni na swoje pracownie. Z czasem moda na lofty dotarła do Europy i stały się one pożądanym miejscem do mieszkania. W Polsce, ten stosunkowo młody trend na lofty, zaczyna cieszyć się zainteresowaniem młodej klasy średniej, a także osób ceniących sobie stylowe, przestronne, niekonwencjonalne przestrzenie.

Popularnymi miejscami, w których powstają lofty, są miejscowości położone na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich. Ich postindustrialny charakter, spokojniejsze tempo życia, odległość a zarazem blisko dużego miasta są tym, czego szukają mieszkańcy loftów.