inwestycjalokalizacjaofertaaktualnoścideweloper
kontakt

Jeden z największych i najciekawszych projektów rewitalizacji budynków przemysłowych w Polsce, Lofty de Girarda w Żyrardowie, został ukończony i oddany do użytkowania. W budynku Nowej Przędzalni z 1913 roku powstały 172 nowoczesne lofty oraz galeria handlowa. 23 marca 2017 roku odbyło się oficjalne otwarcie inwestycji, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich z Prezydentem Miasta Wojciechem Jasińskim na czele, a także firm współpracujących przy realizacji inwestycji i mieszkańców.

Lofty de Girarda powstały w wyniku przebudowy Nowej Przędzalni z początku XX wieku. Na pięciu kondygnacjach powstały 172 lofty, a w przyziemiu powierzchnia handlowo-usługowa. W przyszłości planowane jest jeszcze 29 lokali typu penthouse (w nadbudowie).

Lofty mają powierzchnię użytkową od 33 do 120m2 i rzadko spotykaną w mieszkaniach wysokość około 4,7m. W częściach dziennych loftów zachowano pełną wysokość kondygnacji, nad kuchnią i łazienką powstały natomiast antresole, które mogą stać się w pełni użytkowymi sypialniami lub pokojami pracy, zwiększając realną powierzchnię mieszkania o 12-47m2. Duże okna i nietypowa wysokość lokali sprawiają, że nawet najmniejsze lokale są jasne i przestronne.

Inwestorem jest Green Development. Za projekt architektoniczny przebudowy odpowiadało pierwotnie Biuro Architektoniczne Macieja Kneblewskiego, z późniejszymi zmianami Biura Architektonicznego Jerzego Blancarda.

Nowa Przędzalnia jest zabytkowym budynkiem, który w czasie powstania należał do najbardziej nowoczesnych budynków przemysłowych w Polsce. Zależało nam na wyeksponowaniu w Loftach de Girarda obu tych aspektów – historii i nowoczesności. Niezwykle cieszy mnie fakt, że część klientów, którzy pierwotnie nabyli lofty w celach inwestycyjnych, tak zachwycił efekt końcowy, że ostatecznie zdecydowali się tu zamieszkać – mówi Jakub Żółtowski, Prezes Zarządu Green Development sp. z o.o., prywatnie również mieszkaniec osiedla.

Centralną część budynku zajmuje monumentalna klatka schodowa i hall. Poszczególne piętra noszą nazwy nawiązujące do historycznie realizowanych na nich procesów produkcyjnych, które dodatkowo zostały przedstawione w formie wielkoformatowych murali na ścianach pionu windowego. Tam, gdzie było to możliwe, wykorzystano oryginalne detale np. drzwi przeciwpożarowe istniejącej do dziś firmy Mather&Platt Ltd. z Manchesteru.

- To najpiękniejszy budynek Żyrardowa. Jestem przekonany, że tu właśnie będzie biło serce naszego miasta. Gratuluję wszystkim, którzy przyczynili się do tak wielkiego sukcesu. Nie byłoby go, gdyby nie wasza determinacja. – mówił Wojciech Jasiński, Prezydent Miasta Żyrardowa.

Wielkie uznanie dla inwestora za to, że prace konserwatorskie w Nowej Przędzalni prowadzono z tak, aby walory tego budynku odkryć, a nie zamalować. – powiedziała Maria Badeńska-Stapp, Miejski Konserwator Zabytków w Żyrardowie.

Budynek wyposażono w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrza obejmujący wszystkie lokale mieszkalne w budynku, systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo eksploatacji obejmujące oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne, a także system przeciwpożarowy wyposażony w elementy detekcji dymu.

Rozpoczęty w 2007 roku proces realizacji inwestycji należał do wyjątkowo burzliwych. W 2012 roku spółka Green Development została postawiona w stan upadłości i budowa została wstrzymana. W 2015 roku dzięki ścisłej współpracy zarządu z Bankiem PKO Bank Polski udało się wypracować porozumienie pomiędzy kilkudziesięcioma klientami spółki oraz jej wierzycielami zawierając porozumienie układowe, które pozwoliło na dokończenie inwestycji. We wrześniu 2016 roku budynek został oddany do użytkowania. Do marca 2017 roku podpisano akty przeniesienia własności dla 76 spośród 90 sprzedanych lokali mieszkalnych. Warto podkreślić, że nabywcy mieszkań nie byli zobowiązani do żadnych dopłat.

Zakończenie tej inwestycji nie byłoby możliwe, gdyby nie współpraca wierzycieli, determinacja nabywców lokali oraz ścisła współpraca z Bankiem PKO BP, a także zrozumienie władz miasta dla podjętego przez Zarząd wysiłku procesu restrukturyzacji. – mówi Jakub Żółtowski.

Napisz do nas

Biuro Sprzedaży

Ul. Karola Hiellego 3/111
96-300 Żyrardów

pn-pt. 10.00-17.00
sb. 11.00-16.00

  sprzedaz@loftydegirarda.pl

Sprzedaż mieszkań

Zadzwoń

+48 661 581 585